Monday, April 26, 2010

Türk derin devletinden Kıbrıs'ın tarihi eserleri kurtarması

Hardy, S A. 2010: "Türk derin devletinden Kıbrıs'ın tarihi eserleri kurtarması: Taklitlerin kurtarılması ve Stephanos Stephanou'nun ölümü". Konuşma Dünya Arkeolojik Kongresi'nin Çatışmada Arkeolojik konusunda Uluslararası Konferansı'nda verildi, Viyana, Avusturya, 6.-10. Nisan. Şu adreste bulunabilir: http://human-rights-archaeology.blogspot.com/2010/04/archaeology-conflict-antiquities-rescue.html

On Dokuzuncu Yüzyıl'dan Kıbrıslı tarihi eserlerinin yağmalaması problem olmaktadır, ama toplumlararası çatışmaları süresince yarı askerinin kontrol edildiği yasadışı antikalar ticareti kuruldu ve şiddetlice büyüttü. Yunan cunta desteklendiği darbe ve 1974 yılı Türk askeri işgalından sonra, en kötü aşırılıklar kuzey Kıbrıs’ta devam ettiler.

Yağmalanan antikaların "kurtarması" uzun bır zaman için bir "çözüm" olurdu. Bu çözüm sadece Kıbrıslı Yunan arkeologlar Kıbrıslı Yunan Kıbrıslı özel antika koleksiyoncular ile arasında bir anlaşmayı içermedi, aynı zamanda görünen yasadışı Kıbrıslı Yunan örtülü antika kaçakçılığı polisi Kıbrıslı Türk ve Türk milliyetçi terörist gruplardan satın almasını içerdi.

Kıbrıslı Yunan ve Kıbrıslı Türk yönetimlerin işbirliğini reddetmesinden sadece Kıbrıslı kültürel miras için feci sonuçları başlatmadı. Bu konuşmada, Kıbrıslı Türk antika kaçakçılığı polisin Kıbrıslı Yunan örtülü antika kaçakçılığı polisi memuru Stephanos Stephanou'nu tutukladığı, ve onun Kıbrıslı Türk tutukluluğunda ölümünü incelerim.

No comments:

Post a Comment